Otázky a odpovědi

Uzavírá se smlouva s agenturou?

Uzavíráme zprosdředkovatelskou agenturní smlouvu, ve které jsou uvedeny všechny podmínky naší spolupráce a naše závazky vůči dárkyni.

Na čem závisí odměna?

Hlavní parametry, na kterých závisí výše odměny:

Není třeba se obávat tolika parametrů všechno je řešitelné. Napište nám a my Vám poskytneme podrobnější konzultaci ke každému bodu.

Budu mít děti po dárcovském programu?

Neplodnost po programu darování vajíček není možná. Zde jsou důvody. 

Nejprve je třeba říci že neplodnost může mít různé příčiny jako je neprůchodnost vejcovodů nebo uzavření děložní dutiny. Může také dojít k neslučitelnosti s partnerem kdy se tvoří protilátky které ničí spermie. V některých případech srůsty brání přichycení embrya nebo folikuly nezrají například po chirurgických zákrocích.

Podstatné je že neplodnost u ženy je diagnóza která nesouvisí se stimulací a odběrem vajíček. Mimochodem, stimulace nevede k neplodnosti. Ovulační stimulace je naopak jednou z metod léčby neplodnosti protože podporuje zrání vajíček.

Neplodnost a darování vajíček jsou neslučitelné pojmy, před programem, během něj ani po něm. Pokud máte stále obavy můžete vždy konzultovat u Vašeho gynekologa. Ten zkontroluje Vaše testy a poskytne komentář ohledně Vašeho reprodukčního zdraví. Tato konzultace je zcela zdarma.

Jak často můžete podstoupit program?

Dárcem můžete být opakovaně až 6 krát. Minimální interval mezi jednotlivými programy je od dvou do tří měsíců. Předpokládá se, že během této doby se Vaše tělo vrátí do původního stavu jaký byl před vstupem do dárcovského programu. Přestože se hormony z těla vylučují rychle (během 1 - 2 dnů) mohou mít kumulativní efekt. To může vést ke zvětšení objemu vaječníků a způsobit nepohodlí. Může také dojít k dočasnému narušení menstruačního cyklu. Předpokládá se, že během této doby se tělo plně zotaví.

Mám strach z předčasné menopauzy

Moderní medicína nepotvrzuje možnost předčasné menopauzy v důsledku stimulace vaječníků. Nástup předčasné menopauzy nebo snížení folikulární rezervy po stimulaci jsou spíše mýty než fakta. Ve vaječnících novorozené dívky se nachází velké množství folikulů (asi 2 miliony). Většina z nich přirozeně zaniká. Pouze malá část (300 - 350 tisíc) prochází v reprodukčním věku úplným vývojovým cyklem.

Stimulace vaječníků je proces, při kterém se pomocí hormonálních přípravků stimulují přirozeně zrající vajíčka. V průběhu tohoto procesu nedochází k vyčerpání folikulární rezervy ženy protože jsou odebrány pouze ty folikuly které by v tomto menstruačním cyklu stejně zanikly. Tímto způsobem se potvrzuje že stimulace vaječníků neovlivňuje snížení folikulární rezervy ženy.

Vyskytují se komplikace?

V klinikách, se kterými spolupracujeme lékaři minimalizují jakékoliv možné komplikace díky důkladné anamnéze. Může se objevit jen mírný diskomfort: bolesti hlavy, nadýmání a bolesti v podbřišku v důsledku hormonální stimulace. Tyto příznaky obvykle odezní po první menstruaci tedy během 1 - 2 týdnů.

Mám strach z bolesti

Procedura punkce je bezbolestná. Můžete si vybrat jednu ze dvou možností:

  • celková anestezie: usnete a probudíte se když už je procedura hotová. Je to naprosto bezpečné protože odběr trvá méně než 15 minut. Množství podaného léku nemá negativní vliv na vaše zdraví
  • lokální anestezie: zůstanete při vědomí ale nebudete cítit žádnou bolest

Jaké testy je třeba podstoupit?

Před vstupem do programu je nutné absolvovat důkladné vyšetření. Obvykle zahrnuje krevní testy, testy moči, biochemické testy a také stanovení hladiny hormonů. Provádí se také ultrazvukové vyšetření pro počítání folikulů což se nazývá folikulometrie. Tyto procedury jsou povinné před zahájením programu. Po vstupu do protokolu programu bude folikulometrie používána jako kontrolní vyšetření k posouzení úspěšnosti vaší hormonální terapie.

Jaké hormony se používají při stimulaci?

Když se zapojíte do dárcovského programu používá se protokol stimulace hormonálními přípravky. Existuje několik druhů hormonálních přípravků ale v první řadě se volí folikuly stimulující hormon - lidský choriový gonadotropin a progesteron. Tyto hormony se za normálních okolností vytvářejí v těle v určitých situacích a v úplně jiných dávkách aby podporovaly zrání malého množství dominantních folikulů uprostřed menstruačního cyklu. Při stimulaci však roste mnohem větší množství dominantních folikulů což zvyšuje naše reprodukční šance.

Jak mě hormony ovlivní?

Hormonální přípravky působí na určité cílové orgány. V tomto případě jsou cílovými orgány folikuly ve vaječnících. Pod vlivem těchto přípravků začíná proces folikulogeneze, což znamená zvýšení počtu folikulů.

Jaké jsou nejčastější vedlejší účinky?

Tyto hormony jsou synteticky vytvořeny mimo Vaše tělo a proto můžete mít zvýšenou citlivost na tento lék. Může se to projevovat alergickými reakcemi jako je kopřivka. Nejčastější komplikace jsou spojeny s nervovým systémem: může se objevit labilita nálady kdy v jednom okamžiku pláčete a v dalším se smějete, pocity deprese a také bolesti hlavy. Někdy může vzniknout diskomfort v podbřišku což je spojeno s růstem folikulů ve vaječnících a to může způsobit tahavé bolesti v podbřišku.

Jak často je potřeba dělat injekce? Je to bolestivé?

Hormonální léky se většinou podávají ve formě podkožních injekcí. Tyto injekce nejsou tak složité jako intravenózní nebo intramuskulární podání. Používají se krátké jehly což je naprosto bezbolestné a můžete to provádět sami.

Injekce se aplikují každý den protože hormon se z těla vylučuje poměrně rychle - během 1 - 2 dnů. Proto je důležité udržovat stálou koncentraci hormonů v krvi, aby růst folikulů byl optimální a stabilní.

Kontraindikace pro darování vajíček?

Pro účast v programu darování vajíček je nutné podstoupit lékařskou prohlídku. Ne každý může darovat vajíčka protože existují absolutní a relativní kontraindikace.

Absolutní kontraindikace jsou stavy při kterých je darování vajíček kategoricky vyloučeno. 

Patří sem:

  • přítomnost chromozomálních abnormalit v rodinné anamnéze
  • dědičná onemocnění, jako jsou duševní poruchy, rakovina, kardiovaskulární choroby (např. mrtvice nebo infarkt myokardu)
  • infekční nemoci, jako je HIV, syfilis, hepatitida B a C

S těmito absolutními kontraindikacemi je účast v programu darování vajíček nemožná.

Relativní kontraindikace jsou dočasné stavy organismu které mohou být v tuto chvíli znepokojivé ale nejsou kritické a mohou být odstraněny. Patří sem například běžná nachlazení (ARI, ARVI). Po uzdravení a odstranění těchto stavů je účast možná.

Zůstanou mi vajíčka po programu?

Naše tělo je od narození vybaveno přibližně dvěma miliony primárních folikulů. Avšak pouze některé z nich se stanou dominantními. Když dosáhnete puberty jejich počet se sníží na 200 - 400 tisíc. Ne všechny tyto zbývající folikuly mají šanci stát se dominantními.

Během reprodukčního období většina folikulů není použita a podléhá přirozené programované buněčné smrti. Každý den folikuly zanikají protože ne všechny jsou určeny k ovulaci.

V kontextu stimulace vaječníků může dojít k růstu folikulů které by za normálních podmínek zanikly. Vaše ovariální rezerva tedy nebude vyčerpána a potenciál pro budoucí cykly zůstane zachován.

Přiberu na váze?

Během programu může dojít k zvýšení chuti k jídlu. V rámci programu se také doporučuje konzumovat potraviny bohaté na bílkoviny nejlépe živočišného původu, protože jsou nejlepší pro stavební materiál buňky. V důsledku toho může dojít k mírnému zvýšení hmotnosti o 2 - 3 kilogramy.

Je HPV nebo endometrióza kontraindikací k darování vajíček?

HPV (lidský papilomavirus) je přítomen u většiny populace planety a není kontraindikací pro účast v programu darování vajíček. Všichni můžeme být nositeli HPV stejně jako viru herpes simplex a to nevylučuje možnost stát se dárcem.

Co se týče endometriózy je důležité pochopit v jaké formě se projevuje. Pokud je endometrióza ve stádiu dekompenzace, doprovázena nekontrolovaným menstruačním cyklem a silnými bolestmi v podbřišku, což jsou typické symptomy bude to kontraindikace k darování vajíček. Existují však i jiné formy endometriózy které nemusí způsobovat symptomy a nezasahují do normálního života. Tyto formy obecně nejsou kontraindikací. Mimochodem to vše bude vidět na ultrazvuku během vyšetření. Takže některé formy endometriózy mohou být kontraindikací zatímco jiné nikoliv.

Kdy mohu po absolvování programu plánovat těhotenství?

Těhotenství můžete plánovat již v následujícím cyklu po skončení programu.